مقالات

خرید نهال پسته و کاشت انواع نهال پسته

نهال پسته

نهال پسته در ایران یکی از نهال های پرطرفدار و پرفروش است. پسته دارای انواع محتلفی می باشد که بهترین و پرفروش ترین آن ها عبارتند از : پسته اکبری، پسته کله قوچی، پسته احمد آقایی، پسته قزوینی و غیره می باشد. پسته حاوی خواص درمانی است و یک خوراکی مناسب برای افراد دیابتی و کسانی که فشار خون بالا دارند می باشد و همچنین برای افراد کم خونی هم مناسب است.

خاک نهال پسته؛ باید دارای بیماری های قارچ، باکتری و غیره نباشد. خرید نهال؛ اگر در مکان های معتبر مانتد نهالستان های حرفه ای انجام نگیرد سبب می شود تا شما چندین سال از وجود بیماری ها و مشکلات نهال ها بی خبر باشید که این موضوع بسیار ناخوشایند است. در این مقاله قصد داریم از خرید نهال پسته، صحبت کنیم و همچنین شما را با کاشت انواع نهال پسته؛ آشنا می کنیم.

خرید نهال پسته اقتصادی تر است یا بذر پسته

شما با خرید نهال پسته نمی توانید سلامت نهال را به صورت قطعی ضمانت کنید چرا که ممکن است بیماری های متعددی به هر علتی از طریق سایر عوامل کشاورزی به گیاه منتقل شود. اما با کاشت بذر پسته، از گستردگی و انتقال آلودگی می شود جلوگیری کرد. نهال پسته؛ در مقایسه با خرید و کاشت بذر پسته مقرون به صرفه نیست و به شما توصیه می کنیم اگر به فکر بازدهی بیشتر هستید از کاشت درخت پسته، صرف نظر کنید.

قیمت نهال توسط چه عواملی تعیین می شود

ویژگی های نهال بر قیمت نهال تاثیر گذار است. به طور مثال نهال پسته، را می توان به چند گروه تقسیم بندی کرد که به پایه کوتاه، پایه بلند، وارداتی و بومی می توان اشاره کرد.

11 مورد از خواص و فواید تخمه کدو و خاصیت های موجود در تخمه کدو
ادامه مطلب

واضح است که نهال هایی که وارداتی و خارجی هستند از قیمت بالاتری برخوردارند زیرا هزینه ی حمل و نقل هم در قیمت نهال تاثیر گذار است. همچنین نهال پسته؛ پایه کوتاهِ با توجه به کیفیت بالا از طرفداران زیادی برخوردار است و قیمت بالاتری نسبت به ارقام پایه بلند دارد. در زمان خرید نهال؛ بطور مستقیم از نهالستان ها خرید کنید تا هزینه ای بدون واسطه پرداخت کنید. شما می توانید این محصول را با کیفیت و قیمت مناسب از سایت آجیل یاب تهیه کنید.

نهال پسته

چگونه نهال پسته مناسب منطقه ی جغرافیایی انتخاب کنیم؟

قبل از کاشت نهال حتما از شرایط آب و هوایی منطقه اطلاعات لازم را کسب کنید. به صورت کلی درختان پسته، گزرومورفی بالایی دارند و در مناطق سردسیری نمی تواند رشد کند ولی برای مناطق گرم و خشک پیشنهاد می شود.

اگر در شهرهای سردسیری در مناطقی که ارتفاع آن ها 1000 متر بالاتر از سطح دریا است قصد کاشت درخت پسته را داشته باشید نتیجه خوبی نخواهید گرفت. تنها سرمایه ی زیادی را از دست خواهید داد. اما در مناطق گرمسیری به راحتی می توانید پرورش پسته داشته باشید و نتیجه مطلوبی را مشاهده خواهید کرد.

ویژگی های نهال پسته دیرگل

ویژگی های نهال دیرگل این است که مدت زمان زیادی لازم دارد که نسبت به سایر گروه ها با بار بنشیند. این مدت زمان تقریبا بیشتر از 1 هفته نسبت به پسته های زودگل است. همچنین یک نهال پسته؛ دیرگل باید یک دوره در دمای زیر صفر درجه را تجربه کند تا به باردهی بنشیند و اگر این دوره را تجربه نکند سبب می شود که عملکرد پایینی داشته باشد.

خواص و مزایای استفاده از فندق چیست
ادامه مطلب

ویژگی های نهال پسته زودگل

این نهال پسته؛ مناسب برای مناطقی می باشد که زمستان های معتدل و باردهی سریع تری دارند. پسته هایی که از این نژاد تبعیت می کنند دارای بالاترین باردهی هستند و نسبت به سایر گروه ها زودتر به مرحله ی گلدهی می رسند.

معرفی نهال زود بارده

پسته کله قوچی و پسته ممتاز معروف ترین پسته های زود بارده هستند. پسته کله قوچی نسبت به پسته اکبری جزو دیر بارده ها محسوب می شوند. به ساعات کمتری برای قرار گرفتن در درمای زیر صفر درجه نیاز دارند که این زمان تقریبا 550 ساعت است.

نهال پسته

معرفی درخت دیر بارده

از انواع درختان پسته؛ دیر بارده می توان به انواع پسته اکبری و پسته شاه پسند اشاره کرد. این دسته به هوای سرد بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به مرحله ی باردهی برسند. به عنوان مثال پسته اکبری به 1250 ساعت نیاز دارد تا در دمای زیر صفر درجه قرار بگیرد و شما باغدار گرامی باید این شرایط را برای نهال های پسته، دیر بارده فراهم کنید تا به ثمر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *