مقالات

بهترین یا گران ترین پسته در ایران و جهان

بهترین پسته

پسته ایرانی طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد. 70 درصد تولید پسته در جهان برای ایران است. ایران از شرایط آب و هوایی عالی برای پرورش این محصول برخوردار است. در این مقاله به انواع پسته و به بهترین و گران ترین این نوع محصول می پردازیم.

معرفی گران ترین پسته ایران و جهان

پسته های ایران از نظر خوش مزگی و خوش آب و رنگی زبان زد خاص و عام در سرتاسر دنیا شده است. این آجیل خندان در زمستان های معتدل و آسمان های آفتابی رشد می کند. پسته های صادراتی ایران، پسته دامغان با مغزی چرب، پسته قزوین با رنگی سبز و پسته رفسنجان با طعمی لذیذ است. گران ترین و با کیفیت ترین پسته ایرانی، پسته رفسنجان می باشد که با نام پسته احمد آقایی شناخته می شود.

این پسته در شهر نوق رفسنجان، استان کرمان کشت می شود. پسته احمد آقایی یکی از بهترین پسته های جهان می باشد که زیبایی ظاهری و کیفیت آن بی نظیر است. 80 درصد پسته صادراتی ایران از نوع پسته احمد آقایی می باشد و ایران را به عنوان دومین کشور صادرکننده دنیا قرار داده است. گران ترین پسته جهان بعد از پسته احمد آقایی که متعلق به ایران می باشد پسته کشور استرالیا است.

این پسته فوق العاده ارزش صادرات دارد. در منطقه ی آتنا در شمال غربی جزایر سیسیل ایتالیا کشت می شود. بذر این محصول توسط خاندان اشرافی از خاورمیانه به این منطقه آورده شده است و مراقبت 24 ساعت نیروهای کشاورزی و ارتش را می طلبد. این پسته چون محصول باارزش و فوق العاده ای است به صورت پودر شده برای چاشنی و طعم دهندگی غذا ها، دسرها، شیرینی ها استفاده می شود.

خواص و مزایای استفاده از فندق چیست
ادامه مطلب

بهترین پسته

معرفی بهترین پسته جهان

در دنیا 90 نوع مختلف پسته یافت می شود ولی بخاطر چند دلیل این 90 پسته تقسیم بندی نشده اند. دیر یا زود رسیدن پسته، شکل و اندازه نامناسب، نداشتن بازار عالی، وجود نداشتن محصول کافی و غیره این تقسیم بندی را به مشکل انداخته است. انواع پسته ایران و جهان در این 4 دسته قرار می گیرد که در ادامه شرح می دهیم.

 • پسته کله قوچی
 • احمد آقایی
 • اکبری
 • فندقی

در میان این 4 نوع پسته، پسته اکبری یک محصول مرغوب و با کیفیت می باشد که در جهان جایگاه خوبی دارد یا می توان آن را بهترین پسته جهان معرفی کرد. این پسته یک محصول درجه یک و لاکچری می باشد. این پسته ظاهری کشیده و بلندی دارد که تقریبا نسبت به پسته های دیگر بزرگ تر است. میزان خندان بودن این پسته بسیار بالا است و پوست مغز آن به رنگ زرد می باشد و درون پوسته ای به رنگ استخوانی تیره رنگ قرار گرفته است.

قیمت پسته نسبت به نوع آن می تواند متفاوت باشد ولی فروشگاه آجیل یاب با توجه به رضایت مشتریان خود آن را با قیمت بسیار مناسب و بدون واسطه، مستقیم از کشاورز به دست مشتری می رساند. هدف آجیل یاب قرار گرفتن پسته، این محصول باارزش در سبد غذایی همه خانوارهای ایرانی است.  مصرف پسته اکبری بیشتر برای تزئین غذاهای خاص و آجیل است و بیشتر صادرات این محصول به کشورهای عربی می باشد چون استفاده بالایی از این محصول دارند.

بهترین پسته از چه بذری به وجود می آید؟

بهترین پسته از بذرهایی مانند بذر بادامی زرند، بذر بادامی قزوین و بذر بادامی اکبری و عبدالهی به و جود می آید. تحقیقات روی بذرهای پسته نشان داده است که بذرهای بادامی بخاطر اینکه متوسط هستند و قد نامیه یعین جنین کاملی دارند، بهترین بذر برای کشت می توانند باشند. در دانه های درشت به دلیل اینکه فرآیند تکمیل شده جنین دیررس است، بعضی وقتا نتیجه مطلوب را نمی گیریم و بذر بادامی می تواند انتخاب مطلوبی تری باشد. برای کاشت پسته باید به تازه بودن بذر توجه کنیم تا کهنه و نارس نباشد.

13 مورد از فواید و خواص گردو برای سلامتی و خاصیت های موجود در آن
ادامه مطلب

بهترین پسته

شهرهای تولید کننده بهترین پسته در ایران

بهترین پسته در ایران از استان هایی مانند کرمان، یزد و خراسان است. کشت پسته در بیشتر استان های دیگر ایران در حال انجام است ولی 80 درصد پسته ایران از مناطق زیر است.

 • دامغان
 • رفسنجان
 • زرند
 • سیرجان
 • بوئین زهرا
 • انار
 • نی ریز

آجیل یاب بخاطر احترام گذاشتن به سلیقه و ذائقه مشتریان خود انواع محصولات آجیلی را فراهم کرده است. مشتریان آجیل یاب هم با توجه به نیاز، سلیقه و ذائقه خود بهترین محصولات را به صورت آنلاین سفارش می دهند و محصول را درب منزل تحویل می گیرند. شما می توانید برای خرید پسته اکبری، احمد آقایی و غیره به صورت بو داده و خام از همین سایت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *