مقالات

معرفی زعفران مرغوب و خواص بی نظیر درمانی آن

زعفران

زعفران چاشنی گران قیمت و پرکاربرد آشپزخانه های سراسر جهان است. به علت طعم، رنگ و خواص درمانی بی نظیر آن دامنه مصرف این گیاه به سراسر جهان کشیده شده است. در این مقاله شما را با این گیاه و خواص بی نظیرش در سایت آجیل یاب آشنا می کنیم.

درباره طلای سرخ و نحوه کشت آن

طلای سرخ، گیاهی چند ساله است که در غلاف قهوه ای رنگ، که به پیاز معروف می باشد رشد می کند. این گیاه دارای ساقه، شش گلبرگ بنفش و 3 رشته کلاله قرمز رنگ است. تمام اجزای این گیاه از کلاله های زرد رنگ تا گلبرگ های بنفش قابل استفاده است. کاشت این گیاه از ماه مرداد تا مهر قابل انجام است. زعفران به گیاه گرمسیری شناخته می شود.

این گیاه در مناطقی که تابستان های گرم و خشک، زمستان و پاییز های تقریبا ملایم دارد پرورش می یابد. در کشت این طلای سرخ نهایت دقت را داشته باشید تا نتیجه ی مطلوبی به دست آورید. تهیه زمین برای کاشت زعفران یکی از مهم ترین مراحل کشت این گیاه است. در این مرحله قبل از کشت این گیاه، زمین را عمیق شخم می زنند. بعد از قطع باران های بهاری در بهار، با شخم متوسط علفهای هرز را از بین می برند.

این زمین حالا نیاز به 80-40 تن کود حیوانی و 200 کیلو گرم فسفات آلمینیوم دارد. مراحل آماده سازی زمین برای کشت این گیاه تمام شده است حالا نیاز است که زعفران را بکاریم. خاک شنی مناسب ترین نوع خاک برای رشد می باشد.

12 مورد از خواص و فواید پسته خام و خاصیت آن برای سلامتی بدن
ادامه مطلب

این خاک مقدار کمی آهک و Ph بین 8-7 دارد. خاک این گیاه باید عاری از علف هرز باشد. کاشت زعفران از مرداد ماه تا مهر قابل انجام است. نکته قابل توجه این می باشد که بعد از کاشت پیاز زعفران دیگر احتیاج به کاشت مجدد نمی باشد. به مدت 7-4 سال و بعضی از زمین ها تا 10 سال محصول می دهد.

زعفران

زعفران، ادویه ای خوشمزه و پرکاربرد

از گذشته تا به الآن ادویه، جایگاه خاصی در بین مردم دارد. طعم غذا به ادویه ای که در آن استفاده می شود وابسته است. بیشتر غذاهای خاص و مجلل با ادویه های گران پخت می شود. زعفران یکی از گران ترین ادویه هایی است که طعم و رنگ بی نظیری به غذا می دهد.

بالا بودن قیمت زعفران به عواملی زیادی وابسته است برای همین اسم دیگر این گیاه طلای سرخ می باشد. ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده طلای سرخ شناخته می شود و در حال حاضر 90% زعفران جهان از طریق ایران تامین خواهد شد. کیفیت زعفران ایران با مقایسه با کشورهای دیگر مرغوبیت بالایی دارد. بعد از نفت، ایران می تواند روی طلای سرخ حساب باز کند.

در ایران استان هایی که این گیاه را کشت می کنند روز به روز زیادتر می شوند ولی هیچ زعفرانی جایگزین زعفران ناب خراسان نمی شود. مناطق زیادی در استان خراسان این گیاه را کشت می کنند ولی طلای سرخ گناباد، تربت، قائنات مقایسه کردنی نیست. طلای سرخ، به عنوان سوغاتی محبوب خراسانی ها یاد می شود. حتی شما می توانید از این سوغاتی برای هدیه دادن به دوستانتان در داخل و خارج کشور بهره ببرید. شما برای خرید این محصول می توانید از سایت آجیل یاب اقدام کنید.

خواص و مزایای استفاده از فندق چیست
ادامه مطلب

نام دیگر زعفران

این گیاه در بین ملت های مختلف اهمیت و جایگاه خاصی دارد. نام دیگر این گیاه زرپران از تیره زنبقیان است. در بعضی از کشورها این گیاه آن قدر باارزش تلقی شده است که برای چیدن آن از بانوانی که دارای رتبه اجتماعی بالایی هستند استفاده می شود. این گیاه به عنوان نماد آرامش و باروری در بین جوامع مختلف جهان شناخته شده است.

ارزش غذایی و ترکیبات این گیاه

ارزش غذایی این گیاه باارزش بالا است. پتاسیم، فسفر، آهن، منیزیم، ویتامین، منگنز، فیبر، چربی، پروتئین، کربوهیدرات، کالری در این گیاه موجود است. سه ماده اصلی در این گیاه باعث عطر، طعم و رنگ فوق العاده در این گیاه شده است. این سه ماده عبارت اند از:

 • سافرانال
 • پیکروسین
 • کروسین

این سه ماده توسط آزمایشگاه ها سنجیده می شود که سافرانال برای عطر این گیاه، پیکروسین برای طعم و کروسین برای رنگ این غذا می باشد.

انواع زعفران در بازار

طلای سرخ را بر اساس جدا کردن کلاله از خامه این گیاه به شش گروه تقسیم می کنند که عبارت اند از:

 • نگین سوپر
 • نگین
 • سرگل
 • پوشال
 • دختر پیچ
 • سفیدی (ریشه یا خامه)

خواص فوق العاده این گیاه باارزش

طلای سرخ خواص بی نظیری برای بدن دارد که این مقاله، گنجایش ذکر کردن همه این موارد را ندارد. با وجود تمام خواص بی نظیری که این گیاه باارزش دارد ولی نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چون منجر به مرگ می شود. مخصوصا خانم های باردار در مصرف این طلای سرخ نهایت دقت را داشته باشند چون منجر به سقط جنین می شود. مواردی که در ادامه ذکر می شود از خواص مهم این گیاه می باشد که عبارت اند از:

 • بهبود بینایی
 • تقویت قوای جنسی
 • درمان کبد چرب
 • درمان افسردگی و اختلالات عصبی
 • بهبود پوست و جوان سازی آن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان سرطان
خواص تخمه آفتابگردان و فواید آن چیست ؟ خاصیت های آن کدامند
ادامه مطلب

در این مقاله سعی شد که شما را با زعفران و خواص آن آشنا کنیم تا با آگاهی کامل این محصول را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *